0 263

forumlar > müzik > funk müzik

forumlar > müzik > funk müzik
0 263

04.06.2015 23:43
funk, groove kavramının üzerine kurulu bir müzik türüdür, bol slap'li bir bas yürüyüşü, seri gitar ritmleri, aksak ve hi-hat destekli bir davul beat'i, sağlam bir üflemeli desteği, olmazsa olmaz fender rhodes ve yanına eşlik edebilecek yine en analogundan prophet, moog, hammond veya arp model synth'den çıkacak funky tuşlar, efektler veya string sesi, sağlam perküsyon veya yerine göre syndrum darbeleriyle bu kavram tamamlanır... bu saydığım enstrümanların hepsi olacak diye bir kaide yok, bas & gitar & davul üçlüsüyle de çok kral groovelar yaratılabilir.
joe tex, isaac hayes ve james brown'ın janr'ın 60'lardaki emekleme döneminde öncüleri oldukları bilinir ve aynı dönemden the meters, funkadelic, kool and the gang, tower of power, bar-kays gibi gruplar 60 sonu ve 70 başlarında funk'ı tamamlayan isimler olmuşlardır...
funk öyle tek başına bir müzik türü değildir, belirli alt-janr'lara ayrılmıştır, o yüzden çoğu kişi iki parça horn kuplesi duydu diye:
''ehehe disco lan bunlar annemin gençliğinde dinledikleri şeyler işte...''
şeklinde garip yorumlar yaparlar, özellikle 70'lerin sonunun funk müzikalitesi dönemin kuralları gereği pop ile ister istemez etkileşim içine girmiştir, doğrudur ama yine de hepsi disco diye kategorize edilemez. funk kendi arasında dallara ayrılır:

Funk müziğinin kralı olarak bilinen james Brown müzik tarihinin kilometre taşlarından biri olmuştur.

bu türdeki diğer sanatçılardan bazıları ;
mother's finest
tommy stewart
chocolate milk
shotgun
the jb s
james knight and the butlers
slave
platypus
faze-o
9th creation
cameo
parliament
henry mancini
mutiny
undisputed truth
brother soul ....
05.06.2015 10:47
www.youtube.com/v/7IO4X7rPh00

feragatname | gizlilik sözleşmesi