0 267

forumlar > kültür-sanat > hasan kale

forumlar > kültür-sanat > hasan kale
0 267

04.04.2015 20:49
Minyatür ustası Hasan Kale, İstanbul silüetleri ve Osmanlı padişahlarının portrelerini mercimek, pirinç, fasulye üzerine; sinek ve arı kanatlarına çiziyor. Sineğin bir kanadına Galata Kulesi'ni diğer kanadına Kız Kulesi'ni sığdırmayı başaran Kale, çıplak gözle çalışıyor ve kedi kılı ve öküz kulağından yapılan fırçaları kullanıyor.

1959 yılında Sinop'ta dünyaya dünyaya gelen Kale, altı yaşında fırçayla tanışmış, o gün bugündür fırçayı elinden düşürmemiş. Yirmi altı yıldır profesyonel olarak resim çalışmalarına devam eden Kale, sanat hayatının son 10 yılını minyatüre ayırmış. Kale, fasulye, mercimek ve pirinç üzerine 100'e yakın minyatür çalışmış. Arı ve sinek kanadına çizdiği 3 çalışması daha var. İki kez Zürih'te, bir kere de Türkiye'de sergi açan Hasan Kale yaptığı bütün eserleri satmayı başarmış.

Minyatür ve takı tasarımı konusunda dünya çapında eserlere imza atan Kale, Pera Güzel Sanatlar Akademisi'nde bilgilerini öğrencilerine aktarıyor. Çalışmalarıyla Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Kale, "Benim için boyaya, fırçaya ve çizgiye aşık birisi diyebilirsiniz." diyor. En son pirinç üzerine minyatür çalışmaları yapan sanatçı, toplu iğne, zar kanatlı böcekler ve balık gözleri üzerine çalışacağı minyatürleri yeri geldiğinde ortaya çıkaracağını söylüyor. Kale'nin, resim konusunda hiçbir eğitimi yok. Kendisine Nakkaş Osman, Muhammet Siyahkalem, Levni gibi minyatür sanatının ustalarını örnek almış. Levni'den renk ve ahengi, Muhammet Siyahkalem'den fırçanın kıvraklığını, Nakkaş Osman'dan da sultan portrelerinin inceliklerini öğrenmiş. Fırçasının nerelere kadar girebileceğine kafa yoran ve en sonunda sinek, mercimek ve fasulye üzerine minyatürler yapmaya karar veren Kale, bunu ilgi çekmek ya da bir ilki başardığını gösterip tarihin sayfalarına geçmek için yapmadığını ifade ediyor. Ünlü sanatçı, "Ben yok olmaya yüz tutmuş bir sanatı elimden geldiğince yaşatmaya çalışıyorum. Buna sahip çıkmak yetkili kişilere kalmış." diye konuşuyor.
Minyatür sanatının, yok olmaya yüz tutan bir sanat olduğunu ve onu yaşatmak için mücadele ettiğini dile getiren Hasan Kale, resim yaparken dünyayı unuttuğunu belirtiyor. Küçük cisimler üzerine ince çizgilerle portreler çizmenin büyük tablolar çalışmaktan daha zor olduğunu vurgulayan Kale, resim aşkını şu sözlerle tanımlıyor: "Resim yapmaya başladığınızda kendinizi, ağrılarınızı, dünyayı unutuyorsanız, ve bir sineğin üzerine çalıştığınız işi bitirmek için üç gün masa başından kalkmadan çalışıyorsanız, bu büyük bir aşktır."

- bu mesaj, ikaruss tarafından 20:56 04.04.2015 tarihinde düzenlendi.

feragatname | gizlilik sözleşmesi