0 295

forumlar > müzik > boğaziçi caz korosu

forumlar > müzik > boğaziçi caz korosu
0 295

23.04.2014 18:11
Şef: Masis Aram Gözbek2007-2011 yılları arasında Masis Aram Gözbek şefliğinde Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü (BÜMK) bünyesinde çalışmalarını sürdürmüş olan Caz Korosu kadrosu, Türkiye’nin gündeminde önemli bir yer eden ‘metroda mini konser’ sürecini yaşadığı 2011 yılı Haziran ayı itibariyle Boğaziçi Üniversitesi ile yollarını ayırarak “Boğaziçi Caz Korosu” adıyla, Avusturya’da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası’na katılarak 2 dalda ‘Dünya Şampiyonluğu’ ve 1 dalda ‘Dünya İkinciliği’ kazanmıştır. Boğaziçi Caz Korosu, Ekim ayı itibariyle kulüp bünyesinde tamamen farklı bir ekip ve şef ile oluşturulan BÜMK Caz Korosu 2012 kadrosundan bağımsız bir şekilde yoluna devam etmektedir.

2007 yılından itibaren Masis Aram Gözbek şefliğindeki kadronun yaptıkları kısaca aşağıdaki gibidir:

. 2008, 2010 ve 2011 yıllarında Uluslararası İstanbul Caz Festivali Genç Caz Değerlendirme Konseri’nde 1. olup, festivalde sahne almaya hak kazandı. Aynı zamanda, 2008 yılında Akbank 18. Caz Festivali ve 2009 yılında Eskişehir Amatör Caz Müzisyenleri Festivali’nde sahne aldı.
. 2008 yılında Avusturya’da düzenlenmiş olan ‘’Vokal Total’’ isimli dünya çapındaki en prestijli a cappella yarışmasında, pop ve caz kategorilerinde ‘gümüş diploma’ ödülüne layık görüldü.
. 2010'da Çin’de düzenlenen 6. Dünya Koro Olimpiyatları'nda Çağdaş Müzik kategorisinde ‘dünya ikincisi’, Oda Korosu ve Caz kategorilerinde ise ‘dünya üçüncüsü’ oldu ve üç altın diploma ile Türkiye’ye döndü.
. 2011 yılının Haziran ayında, sponsor arayışlarını duyurmak için metroda çektikleri mini klip, gerek yerli yabancı basında, gerekse sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. ‘Metroda mini konser’ ismiyle ve daha sonra farklı isimlerle çeşitli mecralarda yer alan video klip, 10.000.000’a yakın tıklandı.
. 2011'de Avusturya'da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'nda, Çağdaş Müzik ve Folklor kategorilerinde 'DÜNYA ŞAMPİYONU', Karma Korolar kategorisinde ise 'Dünya İkincisi' oldu ve şampiyonların yarıştığı 'Grand Prix'de ise 2 altın madalya kazanarak toplam 5 altın madalya ile Türkiye'ye döndü.
. Haziran 2012'de İtalya'da düzenlenen ve dünyanın sayılı prestijli festivallerinden olan 'La Fabbrica del Canto' Uluslararası Koro Festivali'ne davet edilen dünya çapında 8 koronun içinde yer aldı.
. Temmuz 2012'de Amerika'da düzenlenen 7. Dünya Koro Olimpiyatları'ndan 3 altın madalya ve Ağustos 2012'de ise Macaristan'da düzenlenen 'Cantemus 9. Uluslararası Koro Festivali'nden de 1 altın madalya kazandı.
. Koro son olarak, Haziran 2013'te Gezi Parkı protestolarına destek vermek için yapmış olduğu 'Çapulcu Musun Vay Vay' ve 'Çapulcular Oldu Mu' isimli uyarlamalarıyla yalnızca Türkiye'de değil, aynı zamanda uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekti. Parçaların videoları kısa zamanda 10.000.000'un üzerinde tıklandı.

Bunların yanında,

. Toplamda 200’e yakın performans (üniversite - belediye konserleri, çeşitli uluslararası yurt içi, yurt dışı organizasyonlar),
. Sayısız televizyon ve radyo programı, sayısız gazete ve dergi haberi, sayısız röportaj,
. Doğa İçin Çal, Görünürlük Projesi, "Can" Sinema Filmi gibi çeşitli farklı projeler,
. Sertab Erener’le özel konserler, pek çok televizyon programında canlı performans ve sanatçının 2013 tarihli 'Sade' isimli albümündeki 'Söz' parçasının a cappella düzenlemesi,
. Yasemin Mori’nin albüm kaydı ve gerek konserlerde gerekse çeşitli tv programlarında canlı performans,
. Nil Karaibrahimgil ile canlı performans,
. TRT Haber için çekilen ve koronun başarı hikayesini anlatan 45 dk.lık belgesel nitelikte program (Güzel Ülke),
. Başta, Türkiye'nin en prestijli müzik ödüllerinden biri olan 'Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde alınan 'Yılın Korosu' ve 'Yılın Topluluğu' olmak üzere, sayısız çeşitli ödül.

Boğaziçi Caz Korosu, şu günlerde ise yenilenmiş kadrosuyla yoğun konser takvimini sürdürüyor, çeşitli sıra dışı projelerde yer almaya devam ediyor ve bir yandan davet aldığı dünyaca ünlü festivallere ve yarışmalara katılmaya hazırlanıyor.

www.bogazicicazkorosu.com
twitter.com/bogazicicazkoro
www.facebook.com/bogazicijazzchoir
24.04.2014 00:11
En sevdigim korodur...
23.04.2014 21:22
Çok başarılar

feragatname | gizlilik sözleşmesi