0 257

forumlar > sinema & tv > siberia

forumlar > sinema & tv > siberia
0 257

07.03.2014 17:59


Dizi ve film dünyasının kendisini tekrar ettiği şu günlerde, sıra dışı olan her yapıma şans vermek ve desteklemek gerekiyor. Böyle yapımlar klasik yapımlar gelip geçici olmaktan ziyade kalıcı olmak konuşulmak ve ses getirmek istiyor.

NBC’nin duyurduğu günden bu yana merakla beklediğim dizisi Siberia ilk bölümüyle geçtiğim günlerde ekranlara geldi. Dizi ilk bölümüyle birlikte hedef aldığı kitleyi açıkça belli etti. Dizi klasik dizi izleyicisini değil, aksine spor programları, tv şovları izleyicilerini hedef alıyor.
Konusu; 1908′de büyük bir felakete maruz kalmış ve canlı yapısında değişmeler olan, o tarihten bu yana kimsenin yaşamadığı Siberia bölgesine, bir grup insanın survivor tarzı hayatta kalma temalı bir program ile 500,000 dolar kazanmak adında gitmesiyle başlıyor. Burada yarışmacıların başından geçen olaylar ikinci planda kalıyor. Çünkü bölgede yapımcıların bile hesaplayamadığı tarzda tehlikeli olaylar gelişiyor ve şimdiye kadar görülmemiş canlıları insan yaşamını tehdit etmeye başlıyor.
Yapımcılar Şovu iptal etmeye hazır olduklarını ancak buna yarışmacıların karar vermesi gerektiğini söylüyor. Her yarışmacıya 5.000 dolar vererek buradan ayrılmalarına izin veriyorlar. Ancak tahmin edeceğimiz gibi yarışmacılar bunu kabul etmeyecek(Hâlâ tahmin)
Böylece tehlikeli bir ormanın içinde; kuralsızca yarışan, hayatta kalmaktan başka çaresi olmayan ve aynı zamanda birbirleri ile de yarışan bir grup insanın gerçek anlamda hayatta kalma mücadelesini izleyeceğimiz lost vari bir hikaye ortaya çıkıyor.
Dizi biraz Lost, biraz The Hunger Game ve biraz da Survivor esintileriyle damakta güzel bir tat bırakıyor. Özellikle bu sıkıcı yaz günlerinde yapacak daha iyi bir işi olmayan dizi izleyicileri için bu tarzda farklı bir yapım her bünyede ilaç etkisi yaratabilir.
Oyuncu kadrosunda ise The Girl with the Dragon Tattoo filminde küçük bir rolü olan Joyce Giraud, Kısa filmleriyle ünlü Johnny Wactor ve Avustralya’nın efsanevi pembe dizisi Home and Away oyuncusu Esther Anderson dışında tanınmış kimse yok. Bunun sebebini ise dizinin yaratıcısı Matthew Arnold; ” Biz gerçek bir dünya yarattık ve gerçeğe en yakın olması için oyuncu seçimlerimizi buna uygun yaptık. Oradaki herkes televizyon başındakilere bunun bir dizi olduğunu unutturacak” sözleriyle açıklıyor.
Dizinin ismi ve çekilen bölge ise tamamen gerçek. Vikipedia açıklaması; “Sibirya, Rusya Federasyonu’nun, Ural Dağları’ndan Büyük Okyanus’a kadar uzanan topraklarına verilen ad. Sibirya, Kazakistan Cumhuriyeti ve Orta Asya’yı meydana getiren diğer cumhuriyetleri de ihtiva eder.” Bu bölgede meydana gelen fantastik olaylar çerçevesinde gelişecek olan dizinin zaman kavramı şimdilik yok gibi.

feragatname | gizlilik sözleşmesi